(Created page with "{| class=mandeflist !Kunde - ID |Kunde udfyldes automatisk. |- !Benævnelse |Jobbets navn |- !Projektleder |Systemet foreslår automatisk den, som er logget ind. Du kan ændre...")
(3 intermediate revisions by the same user not shown)
Line 16:
Line 16:
|-
|-
!Type
!Type
+
| De forskellige typer er:
* Eksternt - Job mod ekstern kunde
* Eksternt - Job mod ekstern kunde
* Spekulation Pitch/ spekulationsjob. Når opdraget er sikkert, mærker økonomiafdelingen den til eksternt job
* Spekulation Pitch/ spekulationsjob. Når opdraget er sikkert, mærker økonomiafdelingen den til eksternt job
* Internt - Internt job
* Internt - Internt job
+
|-
!Jobtype
!Jobtype
|Hvilken type af arbejd, jobbet afser. Du kan angive op til 3 forskellige typer.
|Hvilken type af arbejd, jobbet afser. Du kan angive op til 3 forskellige typer.
Latest revision as of 16:27, 18 February 2016
Kunde - ID
Kunde udfyldes automatisk.
Benævnelse
Jobbets navn
Projektleder
Systemet foreslår automatisk den, som er logget ind. Du kan ændre til anden medarbejderkode.
Produktionsledere
Systemet foreslår automatisk den, som er logget ind. Du kan ændre til anden medarbejderkode.
Jobbeskrivelse
En beskrivelse kan vises på jobbet
Type
De forskellige typer er:
Eksternt - Job mod ekstern kunde
Spekulation Pitch/ spekulationsjob. Når opdraget er sikkert, mærker økonomiafdelingen den til eksternt job
Internt - Internt job
Jobtype
Hvilken type af arbejd, jobbet afser. Du kan angive op til 3 forskellige typer.
Kundekontakt
Navn på kontaktperson hos kunden. Hentes automatisk fra kunden men kan ændres.
Masterjob
Jobber kan knyttes sammen med hinanden. F eks kan SAS 0002 være Masterjob for SAS 0004 og SAS 0005. På den måde kan jobbene analyseres enten hver for sig eller sammen.
Særskilt fakturatekst
Her kan du skrive en tekst ind, som skal komme med på alle jobbets fakturaer. Teksten vil komme som forslag på hver faktura men du kan vælge at fjerne den.
Vår ref på faktura
Fältet fylls i om en annan referens än projektledaren ska visas på fakturan
Tidsrapportering
Afkryds feltet hvis du vil at jobbet skal være aktivt for timeføring.
Gruppe
Den jobgruppe, jobbet tilhører
Omkostningssted
Hvis jobindtægterne skal føres på et bestemt omkostningssted
Fast pris
Hvis der findes en aftalt pris på jobbet, indtast den her. I Jobanalysen og i rapporter findes siden mulighed at sammenligne registreret og faktureret beløb mod den faste pris.
Deadline
Hvis jobbet har en deadline kan du skrive den ind og se den i forskellige rapporter.
Moms
För att momsberäkningen i systemet ska fungera krävs det att den momstyp som ska gälla för projektet fylls i.
Fakturadato
Hvis fakturadato angives, vil det vises under Forfaldne jobs hvis overskreden.
Kopier fra
Med Kopier fra kan du hente oplysninger ind fra et allerede eksisterende job. Hent jobbet i vinduet som vises. Husk at alt du eventuelt har skrevet ind på jobbet vil blive overskrevet.